PROJEKTY

 

Projekt "Malborska Strażnica Słowa"

 

Od początku października 2012 realizowaliśmy projekt opracowanego przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji pod hasłem „Malborska Strażnica Słowa”. Na ten cel MCKiE pozyskało 30.000 zł z programu Promocji Języka Polskiego „Ojczysty dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury. Był to spory sukces, gdyż do konkursu o dotację stanęło 200 instytucji, a jedynie 33 otrzymały upragnione granty.

Malborska Strażnica Słowa zakładała realizację pięciu zadań.
Pierwsze to akcja ELO!kwentni,
Zadanie drugie to akcja „Bezbłędny Malborczyk”,
Działanie trzecie skierowane  do najmłodszych malborczyków „Przedszkolaki Mówią, Reszta Słucha”

Akcja czwarta największa  „Wielcy Nieobecni”,
Akcja piąta Ewaluacja Malborskiej Strażnicy Słowa.


Pierwsze to akcja ELO!kwentni, która poświęcona jest młodzieży licealnej, doskonaleniu ich zachowań językowych, wykształcaniu w nich poprawności mowy polskiej, a także zdobywaniu przez nich umiejętności dotyczących specyfiki pracy w Radio. W związku z tym ELO!kwentni wezmą udział w cyklu warsztatów,
a także przeprowadzą sondę uliczną, która dowiedzie z jakimi słowami malborczycy mają największe problemy. Wątpliwości mieszkańców naszego miasta zostaną rozwiane na antenie podczas wywiadu z ekspertem.

Jest to także akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców Malborka, mająca na celu poszerzanie ich wiedzy z zakresu poprawności mowy.
 

Zadanie drugie to akcja „Bezbłędny Malborczyk”, czyli dyktando „na żywo”
w sali Karwanu, dyktando na antenie Radia Malbork oraz wykład z zakresu języka polskiego skierowane do dorosłych mieszkańców miasta Malbork.


 

Działanie trzecie skierowane jest z kolei do najmłodszych malborczyków. Akcja „Przedszkolaki Mówią, Reszta Słucha” ma za zadanie stworzenie cyklu audycji z dzieciakami w roli głównej jako „ekspertami” tłumaczącymi zawiłości mowy polskiej.

Najbardziej popularną i największą akcją Malborskiej Strażnicy Słowa jest coroczna impreza „Wielcy Nieobecni”, czyli listopadowy festiwal poezji śpiewanej o zasięgu ogólnopolskim, połączony z dwudniowymi warsztatami wokalnymi. Każdy uczestnik będzie musiał przygotować dwa utwory, jeden dotyczący twórczości patronów roku 2012 tj. Janusza Korczaka, Ignacego Józefa Kraszewskiego oraz Piotra Skargi. Impreza ta zakończona zostanie koncertem galowym podczas którego wystąpią zwycięzcy części konkursowej oraz „gwiazda” gatunku.
 

Całość projektu podsumowuje akcja Ewaluacja Malborskiej Strażnicy Słowa. Będzie to wystawa fotografii sporządzonych podczas wszystkich działań projektowych a także lista słów, które malborczycy wymienili jako najtrudniejsze do stosowania w życiu codziennym. Wystawa będzie ogólnodostępna w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim i trwać będzie dwa tygodnie.

 

- Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu pomoże mieszkańcom Malborka
w rozstrzygnięciu wątpliwości językowych, z którymi zapewne niejeden z nas boryka się nie od dzisiaj. "Czy mieszkaniec Malborka to malborczyk, czy malborżanin? A mieszkanka? Malborczanka, malborka?" - takie dyskusje prowadziła większość z nas, a przedsięwzięcie MCKiE daje nam właśnie szansę na to, by zadać pytanie dotyczące naszych problemów z ojczystym językiem ekspertom w tej dziedzinie. Co ważne, z projektu skorzystają zarówno ci najmłodsi mieszkańcy Malborka - dzieci przedszkolne, młodzież - jak i dorosłe osoby z terenu naszego miasta. Mamy nadzieję ze projekt przyczyni się do zwiększenia świadomości i kultury słowa w Malborku i że wszyscy znajdą w nim coś dla siebie.

 

Kontakt i pytania w sprawie projektu: MCKiE, Dorota Pietrzak – koordynator projektu, projekty@kultura.malbork.pl

 

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

 

ZAPOWIEDZI

 
 

KURSY

 
 

FESTIWALE

 
 

ZESPOŁY

 
 

GALERIA

 
     
       

                                                

(c) Copyright 2012, MCKiE                                                                     projekt i administracja MCKiE

  stat4u