ZESPÓŁ HISTORIA GRUPY OSIĄGNIĘCIA WSPÓŁPRACA MEDIA TANIEC DAWNY GALERIA

 

 

 

 

 

 

GALERIA

 

 

 

 

 

 

 

 

zobacz księgę

dopisz do księgi

 

 

 

    
 

 

AKTUALNOŚCI

 

ARCHIWUM

 

 

 
 
 
 
 
HISTORIA

 

CELINA, raczej CELKA – gdy byłam jeszcze młodą dziewczyną czułam w sobie nieodpartą chęć tańczenia                  i muzykowania. Założenie zespołu stało się moim głównym marzeniem. Aby móc zrealizować plan trzeba było zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

              Najpopularniejszym zespołem w Polsce było wtedy "MAZOWSZE". Przed kandydatami stawiano wysokie wymagania.    Wszyscy marzyli by tam rozwijać swoje umiejętności. Jeden wysłany list i spełniły się moje marzenia. Czas oczekiwania na przyjęcie do zespołu, niezapomniane przeżycie, ale warto było. Kilka prób wśród wspaniałych tancerzy, choreografów Państwa Sygietyńskich pozostawiło we mnie niezatarte uczucie  i  mocne postanowienie, że w moim życiu taniec będzie pełnił ważną rolę i  nie potrafię bez niego funkcjonować.

 

Lata 1985-1995 - świetlica Urzędu Poczty.

 

     15 października 1985 roku powstała mała grupka dzieci pracowników, to było już coś.

     Początkowo była to skromna grupka dzieci wywodząca się głównie z rodzin łącznościowców.  Nie było w tym nic dziwnego, gdyż zespół powstał przy Obwodowym Urzędzie Poczty w Malborku.

              Zespół rozwijał się powolutku rósł w siłę, ewaluował.
Najpierw powstała grupa gimnastyczna, następnie teatrzyk piosenki, aż wreszcie powstała spora grupa taneczna. Forma zespołu w tych latach znacznie odbiegała od obecnej. Cel był jeden: trzeba było zapewnić dzieciom atrakcyjną ofertę na czas wolny od zajęć szkolnych, dać możliwość sprawdzenia się w życiu kulturalnym, artystycznym, wypełnić pustkę, która w tamtych czasach była udziałem wielu ludzi.

Pierwszy występ grupy baletowo-wokalnej odbył się w styczniu 1986 roku na choince noworocznej. Występy zostały przyjęte bardzo ciepło zarówno przez dzieci biorące udział w choince jak i przez ich rodziców.

W roku 1986 wzrosła liczebność zespołu dziecięcego. Program jest już bardziej urozmaicony i dopracowany. Zwiększa się ilość występów zarówno dla środowiska łącznościowców jak i dla innych zakładów pracy. Zespół staje się znanym na terenie miasta Malborka, zyskując sobie coraz wyższe noty.  W swoim programie ma już tańce narodowe, regionalne  i inscenizacje.

Po roku organizowania grupy, wybraliśmy nazwę „BURSZTYNKI”. 

Lata  1991-1995

         Kolejny 5-letni okres rozpoczęto od "Dni Malborka".
Po raz pierwszy pokazaliśmy się miastu i wyszliśmy poza teren Poczty.
23 czerwca 1990 roku odbyła się pierwsza zespołowa wycieczka. Po raz pierwszy zespół wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Pasłęku. Do układów tanecznych przygrywał zespół instrumentalny "TELEX", złożony

z pięciu osób, w tym perkusja, saksofon, dwie gitary i wokalista. „TELEX” od 1988-1992 roku był mocno związany z grupką dzieci, gdyż trzy osoby z zespołu, to rodzice tańczących dzieci. Zdobyliśmy I-nagrodę za choreografię i różnorodność tańców.      

     Rok 1991 rozpoczął się Balem Karnawałowym. Było nas już wtedy znacznie więcej niż 5 lat temu. Zarówno chłopcy jak
i dziewczynki chętnie uczestniczyli we wspólnej zabawie.

Kolejna wyprawa, to wyjazd do Rosji, do miejscowości Czerniachowsk. Oprócz zwiedzania, dano mnóstwo koncertów dla młodzieży Szkoły Muzycznej i mieszkańców miasta, którzy przyjęli nas bardzo serdecznie.

Od 1992 roku istniały trzy grupy wiekowe, zespół liczy 36 osób: "BURSZTYNKI",  "GRZEŚKOWIACY",  "FATUM".       

 

Rok 1993 rozpoczęto od tournee po Polsce.

Zwiedzano Panoramę Racławicką, ZOO we Wrocławiu, Wieliczkę, Kraków i Zakopane. Oprócz zwiedzania odbywały się warsztaty taneczne z grupą zakopiańskich górali, stąd w repertuarze pojawiły się tańce góralskie.

Rok 1995 to czas pełen niespodzianek i szalonych pomysłów.

Pierwsza to zmiana tradycyjnego Balu Karnawałowego na Bal Pidżamowy. Pidżama to atrybut każdego śpiocha, spać każdy musi, ważne też w czym? Strój niebanalny, nie krępujący ruchu przy dobrej zabawie. Wszystkie pomysły dozwolone: bambosze, podomki, czepki, papiloty, szlafmyce, powalająca liczba poduszek, maskotek. Jedynie co zabronione, to kołysanki, bo nikt nie może przespać takiej zabawy?

           Bogaty repertuar taneczny zespołu „Bursztynki” podczas występów na Dniach Malborka zachwycił gości, Burmistrza miasta Montbeliard.  Zaowocowało to wyjazdem grupy

i reprezentowaniem Polski w czerwcu 1995 na Dniach Muzyki Francuskiej.

Podczas wszystkich naszych występów nie opuszczali nas ani na chwilę Mme Manfroi Severin (Prezydent miasta Montbeliard) oraz  Mme Skora-kierownik Zespołu Ludowego

w Nommey. Rozwijanie siły fizycznej, panowania nad ciałem i psychiką pomaga nie tylko w tańcu, ale i w życiu. Intensywny wysiłek uczy pokory i szacunku dla pracy własnej i kolegów.

Grupa ma poczucie odpowiedzialności indywidualnej
i zespołowej. Ciężka praca opłaciła się. W nagrodę zorganizowano tylko dla naszej grupy wyjazd do Szwajcarii do miasta Basyel.

Tournee po Francji było spełnieniem marzeń. Wróciliśmy dumni i szczęśliwi z jeszcze większą mobilizacją do dalszej pracy.

     Po powrocie z zagranicy, otrzymaliśmy propozycję przejścia
z Obwodowego Urzędu Poczty do Młodzieżowego Domu Kultury.

Z ogromnym wzruszeniem i ze łzami w oczach, zespół taneczny „BURSZTYNKI”, zakończył swą 10-letnią działalność przy Obwodowym Urzędzie Poczty w Malborku.

Lata 1996-2000

Od 1996 roku wystąpiliśmy jako zespół z Domu Kultury, zdobywając I-miejsce. Otworzyły się przed nami większe i szersze  horyzonty wyjazdów. W maju 1996 roku „Bursztynki” po raz szósty otrzymały I-nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Elblągu, oraz wyróżnienie za duże zróżnicowanie tematyczne tańców.

      Po raz drugi 30-osobowa grupa wyjechała 11 lipca na Festiwal do Kielc. Wielkim sukcesem malborskich zespołów zakończył się Harcerski Festiwal Kultury Szkolnej w Kielcach 98”…Wystąpiło ponad 100 zespołów z całego kraju. Dwie grupy wiekowe zespołu „Bursztynki”, zaprezentowały się w dwóch układach w kieleckim Amfiteatrze Jury bardzo wysoko oceniło układy grupy. „Bursztynki” przywiozły Srebrną i Brązową Jodłę.” Kolejny wyjazd grupy, to Ogólnopolski Konkurs w Lesznie. Wśród dziewiątki nagrodzonych, znalazł się również zespół„Bursztynki”;„…za najlepszą postawę, najładniejszy układ choreograficzny i wyraz artystyczny. W uznaniu za bardzo efektowną prezentację, Bursztynki zostały zaproszone, jako jedyne z uczestników konkursu, do udziału w Mistrzostwach Polski w Szczecinie. Dwadzieścia sześć dzieci wraz z rodzicami wrócili do Malborka bardzo zmęczeni, ale też zadowoleni  

z kolejnego odniesionego sukcesu.”

 „…Najlepsze Bursztynki z Malborka - 12.02.1999 roku, powróciły z Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Disco „Vratislawa Open 99”, z

 pucharem za zajęcie I-miejsca, nagrodami i perspektywą kolejnych występów, tym razem już poza granicami kraju.”
              Już po raz trzeci w dniach od 10-27.07.1999 roku Bursztynki uczestniczyły w XXVI Festiwalu w Kielcach. Z Polski zaprezentowało się 50 zespołów. Z zagranicy przyjechały zespoły łotewskie i niemieckie i angielskie. „..Stało się już regułą,
że każdorazowy występ Bursztynek na jakichkolwiek estradach owocuje zdobyciem nagród, wyróżnień i wysokich miejsc. Również w Kielcach ta tradycja została podtrzymana. Bursztynki

z festiwalu przywiozły Srebrne Jodły Harcerskie oraz nagrody pieniężne. Za zaangażowanie się w pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym nasze zespoły otrzymały Zielone Jodły.” 17 październik 1999 rok to kolejny wyjazd dzieci na Jesienne Spotkania Taneczne w Słupsku. Był to kolejny sukces. Spośród 28 zespołów zauważono właśnie nas! Radość była ogromna. Przywieźliśmy dwa puchary i nagrodę specjalną

za choreografię. Udział w przeglądach i festiwalach daje możliwość konfrontacji  z innymi zespołami, stwarza możliwość uczestniczenia  w warsztatach artystycznych.

 

Lata 2001-2009

 

     Tancerze ze Szkoły Baletowej w Gdańsku zaprosili zespół taneczny   „Bursztynki” do Opery Bałtyckiej na spektakl „Dziadek do orzechów”. Grupa miała     okazję podziwiać swoich przyjaciół na prawdziwej scenie.              

            Festiwal do Kielc, to już czwarty wyjazd zespołu. Obie grupy przywiozły Srebrne Jodły 2001. Był to ostatni wyjazd zespołu, gdyż Bursztynki rozwijały się coraz   bardziej, liczba sięgała już około 60 dzieci.

        Kolejne wyjazdy na Mistrzostwa Tańca „HIP-HOP” w Opolu, Grudziądzu,  przyniosły zaszczytne II i III miejsce. Po wakacyjnej przerwie, grupa otrzymała zaproszenie z Rygi. Organizatorzy zaprosili tylko 4 zespoły z Polski, w tym dwie grupy naszego zespołu, na Międzynarodowy Festiwal w Veszpremi. Było to dla  nas  wielkie wyróżnienie. I tym razem „BURSZTYNKI” nie zawiedli swoich miłośników. Awansowali do koncertu galowego.  Na 180 zespołów, wywalczyli Nagrodę Specjalną  za choreografię i wyraz artystyczny. Zespół zwiedził Budapeszt, okolice, płynęli      statkiem po cudownym jeziorze Balaton.

Od roku 2004, na stałe wpisały się w kalendarz naszych wyjazdów, 14-dniowe występy wraz z warsztatami do Niemiec

z muzyką dawną. Grupa gościła w Nordhorm, zwiedzała miasto i okolice.

Grupa taneczna „Bursztynki”, reprezentowała Polskę na Festiwalu Muzyki Dawnej i była najmłodszą grupą taneczną.

W repertuarze znalazły się tańce dworskie, mieszczańskie i narodowe. Barwne stroje „błaznów”, ich skoczne gwiazdy.
       W grudniu 2005 roku kolejna niespodzianka dla zespołu. Zaproszono nas do programu TVP1 „Talent za talent”,

z Andrzejem Piasecznym. Byliśmy jedyną grupą wykonującą tańce dawne. Wszystkie zespoły przedstawiły taniec współczesny.
Reżyser gratulował pomysłu, gdyż „Bursztynki” zaprezentowały się w innej formie tanecznej. 

„Bursztynki” wzbudziły zainteresowanie w TVP 1.

Za tydzień zaproszono nas na program „Kawa czy herbata”

do Warszawy. Małe „Błazny”, na pół śpiąco, musiały być

o godzinie piątej rano gotowe do występu. Makijaże, przygotowania przed wejściem na wizję, to coś nowego dla maluchów. Mimo małej sceny poradziły sobie, nie bacząc  czy uderzy w kamerę czy też nie. Takie są uroki telewizji.

Rok 2005 to zapowiedź wzmożonych, już zapisanych występów na żywo w TVP. W kwietniu i w maju dwie grupy brały udział w Przeglądach Zespołów Tańca Nowoczesnego

i w Artystycznej Wiośnie Młodości, zdobywając I-miejsca.

W czerwcu występowaliśmy z tańcem dawnym w TVP3 Gdańsk.

Nagrodą za występy był wyjazd 28.06.2006 roku  zespołu na Festiwal Muzyki Dawnej do Strasburga (Francja). We Francji prezentowane były też inne formy taneczne, ku zachwytowi publiczności, występom i pokazom nie było końca.

Tydzień odpoczynku w domu i Bursztynki zostają zaproszeni do Gdańska do TVP3. 22 lipca 2006 roku Oblężenie Malborka, trwało 5 dni, oczywiście z udziałem  „Bursztynek”. Dzieci w czasie wakacji pracują bardzo ciężko, ale daje im to wielką satysfakcję, poprzez taniec mogą się spełniać i robić to co lubią. Połowa sierpnia to ponowny wyjazd zespołu na nagraniaTVP1 do Warszawy.

Lata 2004-2006 różniły się od poprzednich lat pracy zespołu. Liczne występy  w TVP1, TVP3 i TVN z muzyka dawną, nie pozwalała na naukę innych tańców. W 2007 roku, dwie grupy, „Bursztynki” i „Calineczki”, wyjechały na Konfrontacje do Bydgoszczy, Włocławka zdobywając I-miejsca. Ogólnopolskie Spotkania Taneczne w Mławie.

Rok 2008, nagrania na żywo w TVP1, „KAWA CZY HERBATA”. Nagrodą dla zespołu było zaproszenie z Bułgarii na Międzynarodowy Festiwal Zespołów „Magia Italiana” w Rimini we Włoszech w dniach 23-30.08.2008 r.

Początek roku 2009 rozpoczęliśmy nagraniami

do programu "Dzień Dobry tu TVN" na Zamku w Malborku.

 


 


 

      

Celina Pacanowska

 

 

(c) Copyright Młodzieżowy Dom Kultury "Ratusz" w Malborku 

projekt i administracja Anna Szałwińska 

Profesjonalne statystyki www